Kabiny prysznicowe - czym się kierować przy wyborze?

Kabiny prysznicowe - czym się kierować przy wyborze?

data dodania: Porady projektanta

Współczesny tryb życia w ciągłym pośpiechu, nieustanny brak czasu znajduje swoje odzwierciedlenie również we współczesnych łazienkach. Nowoczesne łazienki to niewielkie pomieszczenia mające służyć kilku domownikom. Obecność umywalki, miski ustępowej, szafki na kosmetyki oraz pralki wymusza rezygnację z tradycyjnej wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Szybki prysznic to nie tylko większa higiena, ale także duża oszczędność wody (30 – 70%) i mniejszy bałagan.

Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej powinien być dobrze przemyślany. Idealna kabina powinna nie tylko pasować do wnętrza i wystroju łazienki, ale również być komfortowa i zapewniająca bezproblemowe użytkowanie.

Duże zapotrzebowanie na kabiny prysznicowe, spowodowało, że producenci i dystrybutorzy oferują szeroką gamę produktów. Dodatkowo dostępne są rozwiązania dzięki którym łatwo przystosujemy wanny do kąpieli na stojąco. Tradycyjne kabiny prysznicowe zwykle stanowią system złożony z brodzika – posadowionego na podłodze, przezroczystych ścian chroniących łazienkę przed rozpryskami wody z baterii, zestawu prysznicowego czy dyszy panelu. Przy wyborze kabiny decyduje zasobność portfela. Najtańsze rozwiązania są tylko funkcjonalne, droższe łączą funkcjonalność z jakością oraz oryginalnym designem.

O wyborze idealnej kabiny decyduje kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest wielkość naszej łazienki. W mniejszych wnętrzach najlepiej sprawdzą się kabiny narożne półokrągłe, które zajmują niewiele miejsca zachowując przestronność i dając możliwość ciekawej aranżacji.

W bardziej przestronnych łazienkach można zdecydować się na instalację kabiny kwadratowej lub dowolnie zaaranżować przestrzeń kąpielową według własnych preferencji.

Niezależnie od kształtu i rozmiaru kabiny istotny jest oczywiście jej wygląd.

Brodziki do kabin prysznicowych
Popularne brodziki dla kabin prysznicowych wykonywane są z żywicy akrylowej, stali emaliowanej, stali nierdzewnej, drewna, syntetycznego granitu, drewna, szkła. Najczęściej dostępne są w kształtach umożliwiających montaż w narożniku pomieszczenia – wycinek kwadratu, koła, wielokąta. Najpopularniejsze wymiary to ok. 80 i 90 cm szerokości. Kształt i rozmiar brodzika determinuje kształt kabiny. Na rynku dostępne są brodziki płytkie – ok. 7 cm oraz głębokie – ok. 30 cm szczególnie przydatne w przypadku kąpieli dzieci lub ręcznego prania.

Ściany i drzwi kabiny
Najczęściej wykonane z przezroczystych tafli szkła, polistyrenu, poliwęglanu lub akrylu połączonych profilami aluminiowymi, lakierowanymi proszkowo, anodowanymi lub laminowanymi np. okleiną drewnopodobną. Posiadają pojedyncze lub podwójne drzwi przesuwne lub rozwierne poruszające się dzięki plastikowym tulejkom, łożyskom lub mosiężnym zawiasom. O trwałości i jakości kabiny decydują właśnie te elementy, najdroższe są kabiny szklane z powłokami zabezpieczającymi przed osadzaniem się kamienia, o drzwiach łożyskowanych z mosiężnymi uchwytami i mocnymi zawiasami.

Ściany kabiny, bez względu na materiał z jakiego są wykonane, dostępne są w wersjach przezroczystych jak również, o ograniczonej przejrzystości – od matowych i wzorzystych, po przyciemniane.

Baterie, panele natryskowe, deszczownice
Najczęściej w kabinach zainstalowana jest bateria ze zintegrowanym zestawem prysznicowym. Coraz popularniejsze, droższe i bardziej efektowne stają się panele prysznicowe, które oprócz natrysku wody znad głowy posiadają zestaw dysz o zróżnicowanym przepływie. Zwolennicy unikatowych rozwiązań instalują deszczownice – wylewki ze swobodnie wypływającą wodą w formie delikatnego deszczu. Najdroższe rozwiązania łączą wszystkie powyższe elementy, zapewniając szeroki wybór źródeł, prędkości oraz kierunku wypływu wody.

Zarówno baterie, jak i panele prysznicowe występują w różnych kolorach powłok metalicznych (błyszczących i matowych), lakierowanych lub laminowanych, w wersjach naściennych jak i zabudowanych w ścianie.

Kabiny bez brodzików
Kabiny bez tradycyjnego brodzika to rozwiązanie, które cieszy się ostatnio dużą popularnością. Zaletą tego rozwiązania jest elegancki i estetyczny wygląd łazienki, możliwość aranżacji jej wnętrza w dowolny sposób a także ułatwienie korzystania z prysznica osobom starszym i niepełnosprawnym. W kabinach zamontowanych bezpośrednio w podłodze musi być zapewniony system odprowadzania wody z posadzki, co oznacza konieczność instalacji odpływów podłogowych: liniowych, punktowych i łukowych.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij