Kolor ma znaczenie - jaki wybrać do łazienki?

Kolor ma znaczenie - jaki wybrać do łazienki?

data dodania: Porady projektanta

W polskich łazienkach dominują przede wszystkim stonowane i ponadczasowe biele, szarości oraz beże. A gdyby tak przełamać je awangardową czerwienią lub innym równie intensywnym kolorem?

Aspektem, który powinien determinować kolorystykę łazienki jest jej metraż.

Specjaliści radzą, by aranżując małą łazienkę wykorzystać w niej jasną kolorystykę.

Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, jak również dodają harmonii. Dla powiększenia wnętrza ważne jest zastosowanie elementów o jednolitej kolorystyce. Przykładowo, jeśli jedna ze ścian jest pokryta kafelkami to pozostałe również powinny zostać dopasowane kolorystycznie do kafelków. Dobrym rozwiązaniem będzie również umieszczenie na jednej ze ścian lustra bez ram, które również sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się większe.

Mocne, nasycone barwy powinny raczej stanowić dodatek, nadający wnętrzu charakteru, który jednocześnie nie odbierze mu przestrzeni. Jeśli łazienka jest bogata w światło to aranżując przestrzeń można nieco popuścić wodze fantazji. Przykładowo możemy wybrać fiolet, żółcenie czy czerwień, które zmniejszają optycznie łazienkę, ale jednocześnie sprawią, że zapanuje w niej ciepła i radosna atmosfera. Brązy, beże czy czerwienie mogą służyć do tworzenia bardziej tradycyjnego, stoickiego wyczucia przestrzeni.

Jeśli nasza łazienka jest przestronna, dobrze oświetlona, możemy pokusić się o ciemne barwy z jasnymi dodatkami – armaturą, dekorami, meblami. W takiej łazience lepiej prezentować się też będą kontrastowe zestawienia oraz wzory geometryczne. Możemy wprowadzić np. kolorowe płytki.

Dzięki ich zastosowaniu można wyróżnić kolorystycznie jedną ścianę czy np. dany fragment podłogi. Poza kolorem płytek można również eksperymentować z ich wielkością. Niewielkie, wielobarwne płytki świetnie sprawdzą się do obudowy np. wanien półkolistych. Można również próbować łączyć w jednym pomieszczeniu duże płytki z mozaiką.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij