Ogrzewanie łazienkowe

Ogrzewanie łazienkowe

data dodania: Porady instalatora

Łazienka powinna być przede wszystkim ciepła, wówczas staje się ona przytulna, dlatego też powinniśmy starannie wybrać rodzaj ogrzewania łazienkowego. Do wyboru mamy różnego rodzaju grzejniki ścienne albo ogrzewanie podłogowe.

Duże łazienki to duże zapotrzebowanie na ciepło. W takich pomieszczeniach, zainstalowanie jedynie grzejnika ściennego może być niewystarczające. Rozwiązaniem może być połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikiem łazienkowym.

Aby ich współpraca była sprawna, warto zamontować zestaw zaworów mieszających, który zapewni sterowanie mocą grzejnika i podłogówki za pomocą jednej głowicy termostatycznej. Dzięki niemu podłoga się nie przegrzewa, a jednocześnie grzejnik może pracować przy wyższej temperaturze wody zasilającej.

Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami to optymalne rozwiązanie grzewcze do łazienki. Elegancki i funkcjonalny grzejnik jest w stanie szybko dostarczyć ciepło, podgrzać i osuszyć ręczniki, a podłogówka zapewni ciepłą i suchą podłogę oraz utrzyma stałą, komfortową temperaturę nawet w dużej łazience.

Decydując się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego warto pamiętać, że w większości przypadków podniesie to poziom podłogi w łazience o 5-7,5 centymetrów. Elektryczne kable grzejne oraz rury ogrzewania wodnego należy układać na wylewce betonowej, elektryczne maty oraz folie grzejne nie wymagają odpowiednio przygotowanego podłoża. Najlepsze materiały na wykończenie podłóg w takiej łazience to te, które dobrze przewodzą ciepło – marmur, granit, gres oraz materiały ceramiczne. Ze względu na różnicę rozszerzalności cieplnej pomiędzy betonem a płytkami ceramicznymi, nie należy układać zbyt dużych płytek, a spoiny miedzy nimi wypełniać specjalną, elastyczną fugą.

Przy ogrzewaniu podłogowym należy unikać kładzenia podłóg z drewna i materiałów drewnopochodnych – źle przewodzą ciepło, a także mogą się deformować pod jego wpływem.

Pamiętaj, że ogrzewanie podłogowe sprawdzi się również w małej łazience.

GRZEJNIKI ŁAZIENKOWE

Urządzając łazienkę warto zadbać też o spójność wystroju oraz ograniczyć ilość sprzętów i mebli łazienkowych, wybierając te najbardziej funkcjonalne.

I tu pojawia się kwestia wyboru grzejnika łazienkowego. Odpowiednio dobrany do stylu, funkcji i wielkości łazienki nie tylko uatrakcyjni jej wygląd, ale przede wszystkim umożliwi jej wygodne, a także stworzy dodatkową przestrzeń na suszenie ręczników i ubrań przez cały rok  oraz uatrakcyjnić wystrój łazienki.

Ścienne grzejniki łazienkowe to już nie toporne i ciężkie żeliwne „żeberka”. Obecnie najpopularniejsze są grzejniki drabinkowe, które zapewniają nie tylko odpowiednią temperaturę i wilgotność w łazience, ale mogą stanowić ozdobę łazienki, pełniąc jednocześnie funkcję suszarki i wieszaka. Grzejnik może też być ścianką działową czy podporą dla lekkich półek.

Grzejniki łazienkowe wykonuje się głównie ze stali lub miedzi, rzadziej są to grzejniki aluminiowe. Najczęściej spotykane są grzejniki zasilane wodą z instalacji centralnego ogrzewania, choć niektóre modele mają dodatkową grzałkę elektryczną umożliwiającą używanie urządzenia poza sezonem grzewczym. Dodatkowe grzałki można instalować w większości grzejników wodnych. Moc grzałki powinna być mniejsza od mocy grzewczej grzejnika.

Istnieją też grzejniki drabinkowe zasilane wyłącznie elektrycznie – szczególnie polecane w domach, gdzie nie ma instalacji centralnego ogrzewania. Grzejniki te pracują niejako „na sucho” – elementem grzewczym jest specjalny kabel przebiegający we wnętrzu grzejnika. Elektryczne grzejniki są całkowicie bezpieczne – ich konstrukcja sprawia, iż użytkownikom nie grozi porażenie prądem elektrycznym.

Grzejniki drabinkowe są produkowane w wielu kształtach (prostokątne, obłe, okrągłe) oraz w wielu wariantach kolorystycznych.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij