Umywalka - gdzie jest jej miejsce?

Umywalka - gdzie jest jej miejsce?

data dodania: Porady projektanta

Niezależnie od wielkości łazienki oraz stylu, w jakim jest na urządzona umywalka stanowi obowiązkowy element aranżacji.

Na rynku mamy do wyboru wiele modeli umywalek, różniących się głównie kształtem oraz sposobem montażu. Obecnie największą popularnością cieszą się umywalki blatowe, które mogą być: stawiane, wpuszczane oraz montowane pod blatem oraz umywalki meblowe.

UMYWALKI MONTOWANE NA SZAFCE

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup szafki łazienkowej razem z umywalką od jednego producenta. Mamy wówczas gwarancję, że wszystko będzie do siebie idealnie dopasowane. Montaż umywalki z szafką nie wymaga dodatkowego mocowania do ściany, a uszczelnienie zapobiegnie przedostawaniu się wody do wnętrza szafki.

Możemy również zdecydować się na montaż umywalki na szafce łazienkowej, która znajduje się w naszej łazience. W taki wypadku musimy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed wilgocią. W tym celu użyć można wodoodpornego lakieru.

Innym rozwiązaniem jest wymiana blatu szafki na nowy, odporny na wilgoć.

UMYWALKI STAWIANE NA SZAFCE LUB TE WPUSZCZANE W BLAT

Obie wersje wyglądają nowocześnie, dodając wnętrzu elegancji. Wybierając opcje najlepszą dla Was, pamiętajcie, że nablatowa ceramika o wysokich krawędziach wymaga zastosowania dopasowanych do niej baterii o wydłużonym korpusie.

Jeśli decydujemy się na umywalkę stawianą na blacie  musimy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu blatu do wagi umywalki. W przypadku montażu blatu podwieszanego, powinniśmy także zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest ściana w łazience. Do ścian murowanych, wystarczy użyć kołków o odpowiedniej długości, natomiast do ścian z bloczków ceramicznych, warto dokupić stelaż montażowy.

Przy wyborze blatu pod umywalkę istotny jest materiał, z którego ma być on wykonany. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu:

  • lakierowaną płytę MDF, której obrzeża należy zabezpieczyć taśmą PCV/ABS
  • kamień – granit, łupek oraz marmur
  • kompozyty, przypominające kamień
  • płyty karton-gips i płyty OSB, obłożone glazurą łazienkową
  • drewno, najlepiej egzotyczne
  • szkło i ceramikę

Wybór właściwego materiału do wykonania blatu jest niezmiernie ważny ze względu na jego trwałość i niezawodność.

Umywalka blatowa może być także wpuszczona w blat  i wtedy ponad blatem widoczny jest tylko ich charakterystyczny kołnierz.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie umywalek podblatowych, które w całości montowane są pod blatem. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwość utrzymania czystości na blacie.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij